Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?
- Szczegóły
Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, takie jak przeszczep lub regeneracja kości, augmentacja dna zatoki szczękowej czy chirurgicznie wspomagane szybkie poszerzenie szczęki, należą do najpoważniejszych procedur stomatologicznych. Z tego względu należy się do nich odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?
Przed zabiegiem chirurgicznym
Przed zabiegiem chirurgicznym poinformuj lekarza o wszystkich chorobach – zarówno przewlekłych, jak i przebytych w ostatnich dwóch miesiącach – oraz przyjmowanych lekach: stale i okazjonalnie. Zgłoś chirurgowi wszystkie zauważone zmiany w obrębie jamy ustnej, ponieważ mogą one stanowić przeciwwskazanie do jego przeprowadzenia. Do gabinetu zgłoś się z wynikami badań zleconych przez lekarza prowadzącego. Przyjmuj przepisane leki zgodnie ze wskazówkami lekarza.
3-5 dni przed zabiegiem płucz jamę ustną płukanką antyseptyczną. 24 godziny przed procedurą nie spożywaj alkoholu, a 6 godzin przed zrezygnuj z palenia papierosów. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub sedoanalgezji, powstrzymaj się od spożywania pokarmów na 6 godzin i płynów na 4 godziny przed jego rozpoczęciem. Przed położeniem się na fotelu zdejmij szkła kontaktowe, pierścionki, kolczyki, łańcuszki i inne ozdoby. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się zadać ich lekarzowi.
Po zabiegu chirurgicznym
Po zabiegu chirurgicznym, takim jak podcinanie wędzidełek, ekstrakcja zęba czy podniesienie dna zatoki szczękowej, przytrzymuj tampon umieszczony w jamie ustnej przez chirurga przez około pół godziny, a następnie wypluj go. Nie jedz i nie pij przez dwie godziny. W przypadku pojawienia się obrzęku stosuj zimne okłady. Przez 24 godziny po zabiegu nie spożywaj zimnych i gorących pokarmów, nie pal papierosów i nie pij alkoholu, nie płucz jamy ustnej oraz unikaj wysiłku fizycznego. W razie zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak pojawienie się wysokiej gorączki czy utrzymujące się obfite krwawienie, zgłoś się do lekarza.